Polish English German Russian
mapa atrakcji

Udane wakacje w Giżycku

Zwiększ / zmniejsz:
Hotel - GizżckoGiżycko to malowniczo położone miasto na Mazurach, które każdego roku przyciąga tłumy turystów zainteresowanych zwiedzaniem lokalnych zabytków i atrakcji, oraz żeglarstwem. To miejsce o wyjątkowym uroku i bardzo ciekawej historii - warto się z nią zapoznać, aby w pełni poznać charakter tego miasta. To nie tylko doskonałe miejsce wypadowe nad jeziora Kisajno i Niegocin, ale także dawna twierdza krzyżacka i pruska. Pomimo burzliwych dziejów i wielu klęsk nawiedzających miasto, Giżycko jest obecnie pięknym, zrewitalizowanym miejscem uwielbianym przez mieszkańców i przyjezdnych.


W Giżycku można liczyć na wiele atrakcji. Pomimo zniszczeń wynikających z wojen i pożarów, zachowały się na miejscu przeróżne ciekawe zabytki poddane w XX wieku szczegółowym renowacjom. Można zwiedzić lokalny kościół ewangelicki, prawosławną cerkiew, wieżę ciśnień, a także niezwykle popularną wśród turystów Twierdzę Boyen. Oprócz tego warto odwiedzić odbudowany Zamek w Giżycku, w którym obecnie mieści się luksusowy Hotel St Bruno. Dawniej obiekt stanowił siedzibę Krzyżaków w mieście, a teraz zachęca przyjemnymi wnętrzami o historyzujących detalach oraz relaksującym Spa dla Gości.

Twierdza Boyen

Na Wyspie Giżyckiej między jeziorami Niegocin i Kisajno powstała w XIX wieku pruska twierdza o charakterze obronnym. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce o tak wyjątkowej architekturze - Twierdza Boyen ma kształt gwiazdy o sześciu bastionach i zajmuje ogromny teren ok. 100 hektarów. Jej obwarowania zostały bardzo dobrze przemyślane, dzięki czemu twierdza przez lata pełniła ważną funkcję obronną na terenach województwa warmińsko-mazurskiego. Mogło tu stacjonować nawet 4000 żołnierzy, których zaopatrywał lokalny spichlerz, a po I wojnie światowej został dobudowany także szpital. Niestety po II wojnie światowej twierdza została zaniedbana przez lokalne władze i pozwolono na korzystanie z niej różnym przedsiębiorstwom, przez co została naruszona pierwotna myśl architektoniczna. Na szczęście od lat 90-tych miasto postanowiło zrewitalizować tę okolicę i przeznaczyć ją na cele turystyczne.

Most obrotowy

Innym bardzo ciekawym obiektem turystycznym w Giżycku jest ruchomy most nad Kanałem Łuczańskim, który jest wyjątkowym przykładem tego typu konstrukcji na terenie Polski. Powstał on w końcu XIX wieku i od początku miał formę mostu obrotowego, którego całe przęsło zmienia położenie o 90° i ustawia się wzdłuż nabrzeża. Pozwala to zarówno na transport drogą lądową, jak i wodną. Podobnie jak za czasów jego powstania, most obsługiwany jest obecnie ręcznie, a przyjezdni turyści uwielbiają obserwować moment jego przemieszczania. Można uzyskać nawet pieczęć, świadczącą o wizycie na tym wyjątkowym moście. Ciekawe jest, że most został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany z mechanizmem elektrycznym, który się nie sprawdził. Metoda ręczna okazała się być najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna dla stykającego się z mostem nabrzeża.

Wydarzenie sezonowe

W Giżycku odbywa się wiele przeróżnych wydarzeń kulturalnych. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie: jedni wybiorą Zlot Pojazdów Zabytkowych, inni Jarmark Św. Brunona, a jeszcze inni Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej. My proponujemy wybrać się na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, podczas którego można zapoznać się z wyjątkowymi brzmieniami w neoklasycystycznym kościele ewangelickim w Giżycku. Budowla została zaprojektowana przez słynnego architekta Karla Fryderyka Schinkela i jej wnętrza stwarzają doskonałą atmosferę dla organizowanych koncertów. To doskonała atrakcja nie tylko dla wielbicieli muzyki dawnej - selekcja muzyczna jest naprawdę interesująca i z pewnością zaciekawi każdego kto się na ten festiwal wybierze.

Giżycko - miasto wielu atrakcji

Giżycko to świetny wybór na wakacje na Mazurach. To pięknie położone miasto dające możliwość zwiedzenia wielu ciekawych obiektów. Oprócz Twierdzy Boyen, mostu obrotowego czy Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej warto też odwiedzić dawny zamek krzyżacki, w którego murach mieści się obecnie wyjątkowy Hotel St Bruno. Zachowane ruiny stały się inspiracją dla właścicieli, którzy zadbali o każdy szczegół renowacji i dekoracji wnętrz. Każdy kto zdecyduje się na pobyt w Hotelu St Bruno może liczyć na niezapomniane wakacje na Pojezierzu Mazurskim!

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy