Polish English German Russian
mapa atrakcji

Kopalnia Guido

Zwiększ / zmniejsz:
Zabrze - Zabytkowa Kopalnia GUIDO
Kopalnia GUIDO w Zabrzu
Zwiększ / zmniejsz:
Zabrze - Zabytkowa Kopalnia GUIDO
Kopalnia GUIDO w Zabrzu

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: śląskie
Powiat: miasto na prawach powiatu
Miejscowość: Zabrze
Ulica 3 maja 93
GPS: N 50° 17' 22.93" E 18° 47' 31.53"

Dojazd, zwiedzanie

Dojazd, zwiedzanie

Zabytkowa kopalnia GUIDO
znajduje się w centrum Zabrza przy ul. 3 Maja 93. Przejeżdżającym tą ulicą rzuca się w oczy błękitny Szyb Kolejowy, a obok nowoczesny kompleks muzealny z górniczymi maszynami w otaczającym go parku. Przy kopalni znajduje się parking (płatny i bezpłatny), gdzie można spokojnie zostawić samochód.

Zwiedzanie części podziemnych rozpoczyna się zjazdem w dół autentyczną klatką górniczą Szybem Kolejowym. W kopalni dostępne do zwiedzania są poziomy 170 metrów oraz 320 metrów. Turyści na parę godzin zamieniają się w górników. Dostają hełmy, lampy górnicze i pochłaniacze...

Na poziomie 170 m zapoznać się można m.in. z historią górnictwa na Śląsku, z historią kopalni, metodami wydobycia węgla w XIX/XX w., różnymi typami obudów, zobaczyć niewielką kolekcję geologiczną oraz 3 oryginalne, podziemne stajnie, w których trzymane były konie, wykorzystywane dawniej do pracy w kopalni. Na tym poziomie znajduje się też kaplica. Czas zwiedzania ok. 1 godziny.

Poziom 320 m posiada już zupełnie inny charakter. Prezentowany jest tu rozwój technik górniczych od 1920 r. do czasów współczesnych. Zobaczyć można prawdziwą ścianę wydobywczą, wyposażoną w nowoczesny kombajn ścianowy i obudowę zmechanizowaną. Te gigantyczne urządzenia, uruchamiane przez przewodnika, wywołują niezwykłe wrażenie. Czas zwiedzania ok. 2 godziny, długość trasy to prawie 2 km.

Temperatura wewnątrz kopalni to ok. 10 - 14°C. Zalecane wierzchnie okrycie latem.

Kopalnia Guido oprócz ochrony zabytków oraz działalności turystycznej prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Celem ?poziomu sztuki? jest udostępnienie całej palety wydarzeń artystycznych mieszkańcom regionu, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

Na poziomie 320 metrów odbywają się cyklicznie koncerty oraz przedstawienia teatralne.

Aktualny cennik oraz terminy, w których możliwe jest zwiedzanie kopalni znaleźć można na stronie http://kopalniaguido.pl.

Plan kopalni

Plan kopalni


Plan tras turystycznych w Kopalni GUIDO w Zabrzu (widoczne 3 poziomy: zerowy, 170m i 320m)
Rys. 1. Plan tras turystycznych w Kopalni GUIDO w Zabrzu (widoczne 3 poziomy: zerowy, 170m i 320m).

Historia

Historia

Powstanie kopalni "GUIDO" wiąże się z XIX wieczną rewolucją przemysłową na Śląsku. Książę Guido Henckel von Donnersmarck, wielki magnat ziemski i przemysłowy tego okresu był założycielem i właścicielem kopalni nazwaną jego imieniem, która powstała w 1855 roku dla eksploatacji węgla Kamiennego na potrzeby huty, również do niego należącej.

Po wyeksploatowaniu złóż węgla kopalnię przekształcono w centralny węzeł odwadniania w rejonie, stracił on jednak na znaczeniu w latach 30-tych XX wieku, kiedy to kopalnie, którym służył, zaczęły wydobywać węgiel na niższych pokładach. Od tego czasu kopalnia GUIDO znalazła się na marginesie działalności górniczej, a po II wojnie światowej stała się nieczynnym rejonem Kopalni Makoszowy (Dzisiaj Kopalnia Sośnica-Makoszowy).


Kopalnia "Guido" w Zabrzu, 1910 rok
Rys. 1. Kopalnia "Guido" w Zabrzu, 1910 rok

W roku 1967, na bazie zakładu Górniczego, została utworzona "Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300", w której były prowadzone doświadczenia eksploatacyjne z maszynami górniczymi, produkowanymi w zakładach KOMAG - Gliwice. W roku 1982 na terenie tej kopalni został uruchomiony "Skansen Górniczy Guido", który niestety w 1996 roku zakończył swoją działalność. Już wtedy była to jedyna kopalnia węgla kamiennego udostępniona dla ruchu turystycznego. W 1987 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał stare XIX - wieczne wyrobiska, budynki maszyny wyciągowej i nadszybia, a także działaniom wielu ludzi, którym leży na sercu zachowanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu i miasta, podjęto kroki, które miały na celu uratowanie tego obiektu poprzez adaptowanie go na cele muzealno - turystyczne. 16 czerwca 2007 roku "Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO" otworzyła swoje podwoje dla turystów.

Źródło: Publikacja "Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2007"

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

fot. Grzegorz Marszałek, Natalia Lubos (2009-04-04)


Literatura

Literatura
  • Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd.Daunpol

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy