Polish English German Russian
mapa atrakcji

Pałac Staniszów

Zwiększ / zmniejsz:
Pałac Staniszów
Pałac Staniszów
Zwiększ / zmniejsz:
Pałac Staniszów
Pałac Staniszów

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: dolnośląskie
Powiat: jeleniogórski
Miejscowość: Podgórzyn
GPS: N 50° 50' 38.76" E 15° 44' 29.80"

Zwiedzanie

Zwiedzanie

Pałac założony na planie prostokąta z bocznymi alkierzami, 2-kondygnacyjny, 3-traktowy, nakryty dachem naczółkowym z lukarnami. Obiekt z otwarty dziedzińcem od strony ogrodu. W pomieszczeniach przyziemia sklepienia krzyżowe i kolebkowe. Zachowana część wyposażenia: oryginalna stolarka drzwi, boazerie, mozaiki parkietowe, sztukateria stropów i sklepień, 4 kominki stiukowe, malowidła ścienne saloniku ogrodowego.

W pobliżu pałacu znajduje się dawna oficyna – oranżeria.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania: nieograniczony
Sposób zwiedzania: pieszo
Dostępność: przez cały rok
Trudności w zwiedzaniu: brak
Zalecany ubiór: brak uwag
Opłaty: brak
Uwagi: obecnie w pałacu funkcjonuje hotel oraz restauracja
Organizator zwiedzania: b.d.
Strona WWW: http://www.palacstaniszow.pl

Plan obiektu

Plan obiektu


Plan Pałacu w Staniszowie
Rys. 1. Plan Pałacu w Staniszowie.

Historia

Historia

Pierwotnie był to renesansowy dwór wzniesiony prawdopodobnie w II połowie XVI w. Z tego czasu przypuszczalnie pochodzą grube (powyżej 1 m) mury powyżej, określające kształt pierwotnego budynku. Renesansowy zarys murów pokrywa się z korpusem głównym pałacu, bez części wschodniej, która mogła powstać w I połowie XVIII sklepienia lunetowe i krzyżowe), z tego czasu mogą pochodzić też alkierze północne. Największa przebudowa odbyła się po roku 1787 na zlecenie księcia von Reuss. Dworowi nadano wówczas późnobarokową charakterystykę, nastąpiła zmiana wystroju wnętrz, w których utworzono m. in. galerię obrazów. W latach 80. XIX w. powiększono skrzydło wschodnie. Przybudówka południowo-wschodnia jest efektem XX w. rozbudowy.Pałac Staniszów na starej rycinie
Rys. 2. Pałac Staniszów na starej rycinie.


Pałac otacza park krajobrazowy w stylu angielskim założony przez księcia von Reuss na przełomie XVIII/XIX w. Pałac jest własnością prywatną. Mieści się w nim hotel. Odbywa się tu również festiwal "Muzykalia Staniszowskie".

Źródło: wikipedia.pl

Galeria

Galeria

fot. Natalia Marszałek, Grzegorz Marszałek (2013-09-01)

Literatura

Literatura

  1. Wojciech Kapałczyński, Piotr Napierała: Zamki, pałace i dwory Kotliny Jeleniogórskiej. Wrocław: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, 2005, s. 124-128. ISBN 83-92292-21-9.
  2. Zabytki sztuki w Polsce : Śląsk. Warszawa: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, 2006., 2005, s. 794. ISBN 83-92290-61-5.

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy