Polish English German Russian
mapa atrakcji

Twierdza Kostrzyn

Zwiększ / zmniejsz:
Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn
Zwiększ / zmniejsz:
Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: lubuskie
Powiat: gorzowski
Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
GPS: N 52° 34' 36.2280" E 14° 38' 15.6840"

Zwiedzanie

Zwiedzanie

Twierdza Kostrzyn (niem. Festung Küstrin) to zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV a XX wiekiem w Kostrzynie nad Odrą i jego okolicach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania: ok. 1,5h lub 2,5h ze zwiedzaniem Bastionu Filip
Długość ścieżki turystycznej: brak danych
Sposób zwiedzania: pieszo z przewodnikiem
Dostępność: cały rok
Trudności w zwiedzaniu: brak
Zalecany ubiór: wygodne, sportowe obuwie i zabezpieczenie przeciwdeszczowe
Godziny otwarcia: Ekspozycja muzealna w Bastionie Filip od 14 kwietnia do końca października br. otwarta w dni robocze (wtorek-piątek) od godz. 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście 15:00) natomiast w weekendy i dni świąteczne od godz. 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście 17:00)

Punkt informacji turystycznej oraz sprzedaży pamiątek i publikacji w Bramie Berlińskiej czynny od 10 kwietnia do końca października br. w dni robocze (wtorek-piątek) od godz. 10:00 do 16:00,  natomiast w weekendy i dni świąteczne od godz. 10:00 do 18:00.

Wycieczki z przewodnikiem dla grup zorganizowanych wraz z wejściem do Bastionu Filip możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (również poza normalnymi godzinami otwarcia). Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny 95 752 23 60.
Opłaty: Zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem Muzeum Twierdzy (bez wstępu do Bastionu Filip):
* grupy do 15 osób
- polskojęzyczne: cena ryczałtowa - 120 zł (dorośli), 60 zł (dzieci i młodzież szkolna)
- obcojęzyczne: cena ryczałtowa - 240 zł (dorośli), 120 zł (dzieci i młodzież szkolna)
* grupy powyżej 15 osób:
- polskojęzyczne: dorośli 8 zł/os., dzieci i młodzież szkolna 4 zł/os.
- obcojęzyczne: dorośli 16 zł/os., dzieci i młodzież szkolna 8 zł/os.
Obsługujemy grupy w języku niemieckim i angielskim.
Zwiedzanie Starego Miasta przez turystów indywidualnych bez przewodnika jest bezpłatne.

Wstęp do Bastionu Filip:
- bilet normalny 8,00 zł
- bilet ulgowy (młodzież ucząca się) 4,00 zł
- dzieci do lat 6 oraz posiadacze Karty dużej rodziny wstęp wolny

Wstęp do Bastionu Filip we wtorki jest nieodpłatny.
Grupy zwiedzające Stare Miasto z przewodnikiem Muzeum Twierdzy objęte są zniżką za wstęp do Bastionu Filip w wysokości 50% opłaty nominalnej.
Uwagi: Uwaga! Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Informacje i rezerwacja: +48 95 752 0045
Organizator zwiedzania: Muzeum Twierdzy Kostrzyn
ul. Graniczna 1
66-470 Kostrzyn nad Odrą
tel/fax +48 95 752 23 60
tel/fax +48 95 752 00 45
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW: www.muzeum.kostrzyn.pl

Plan obiektu

Plan obiektu


Plan Twierdzy Kostrzyn z 1921 roku
Rys. 1. Plan Twierdzy Kostrzyn z 1921 roku.

Historia

Historia

Twierdza Kostrzyn, wzniesiona w latach 1537-1568 powstała na wzór fortec włoskich. Twierdza była arcydziełem sztuki fortyfikacyjnej. Do dziś przetrwały mury obronne, Brama Berlińska, Brama Chyżańska, dwa reweliny, trzy bastiony, fosy wewnętrzne i forty zewnętrzne.
Twierdza wznosi się na terenie Starego Miasta Kostrzyn, całkowicie zniszczonego podczas II wojny światowej. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na bez mała 50 lat. Ruiny miasta, tzw. "Kostrzyńskie Pompeje" są jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Dobrze zachował się układ ulic, fundamenty i piwnice budynków. Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Dziś projektowana rekonstrukcja nabiera realnych kształtów. Spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic i uliczek, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana.

Od roku 2014 w Bastionie Filip prezentowana jest stała ekspozycja muzealna. Prezentuje ona wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Ekspozycja jest interaktywna, do dyspozycji odwiedzających zostały oddane oryginalne eksponaty i znaleziska, a także urządzenia audiowizualne (filmy, słuchowiska), makiety, modele, repliki broni itp.

Zapraszamy również do Bramy Berlińskiej gdzie można zobaczyć zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn. Mianowicie wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku. W Bramie Berlińskiej mieści się również punkt informacji turystycznej.

Źródło: muzeum.kostrzyn.pl

Galeria

Galeria

fot. muzeum.kostrzyn.pl (b.d.)

Literatura

Literatura

  1. Wojciech Eckert: Ochrona zbytków architektury obronnej na przykładzie twierdzy Kostrzyn - granice architektury, urbanistyki i krajobrazu kulturowego, Czasopismo Techniczne - Architektura, 2003, s. 152-158.
  2. Krzysztof Socha: Twierdza Kostrzyn pełna tajemnic-komunikat z badań archeologicznych przeprowadzonych na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą w roku 2012, w: Lubuskie Materiały Konserwatorskie, tom 9 (2012), Zielona Góra 2012.

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy