Polish English German Russian
mapa atrakcji

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Zwiększ / zmniejsz:
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

 

Zwiększ / zmniejsz:
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

 

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: śląskie
Miejscowość: Chorzów
GPS: N 50° 17' 37.04" E 18° 58' 11.76"

Dojazd, zwiedzanie

Dojazd, zwiedzanie

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie znajduje się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Śląskiego. Wejście do skansenu od strony ul. Parkowej 25.

W krajobrazie pól i łąk rozciąga się wiejska osada. Na powierzchni 20 ha prezentowane są zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, (kapliczki, kościół) użyteczności publicznej (wiejska szkoła i sklepik), rzemieślniczo-przemysłowe (garbarnia., kuźnie, młyny). Tutaj, w cieniu kasztanowców, każdy zwiedzający skosztuje regionalnych potraw w zabytkowej karczmie "U Brożka".

W przypadku problemów z zaparkowaniem samochodu w pobliżu wejścia do skansenu, samochód można bez problemu zostawić na parkingu pobliskiego hipermarketu lub na parkingach pod Stadionem Śląskim.


Mapa Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.
Rys. 1. Mapa Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

Wykaz obiektów Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.
Rys. 2. Wykaz obiektów Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

 

Szczegółowe informacje o cenach biletów, godzinach otwarcia i innych atrakcjach można przeczytać na stronie: http://skansen.chorzow.pl

Historia

Historia

1938 rok - do katowickiego Parku Kościuszki przeniesiono drewniany kościół z Syryni (1510 r.) oraz spichlerz dworski z Gołkowic (1688 r.), zabytkowe obiekty miały być zaczątkiem budowy śląskiego skansenu, którego inicjatorem był dr Tadeusz Dobrowolski, ówczesny wojewódzki konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz zasłużony teoretyk i praktyk w dziedzinie nowoczesnego muzealnictwa polskiego.

1952 rok - na Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach Odział Śląski PTL zgłoszono wniosek o utworzenie śląskiego muzeum na wolnym powietrzu w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Pierwszą lokalizację skansenu zaproponowano w północno - wschodniej części WPKiW, ostatecznie muzeum zbudowano w jego części zachodniej.

1953-1957 rok - po szczegółowej penetracji ówczesnego obszaru województwa katowickiego zewidencjonowano 850 obiektów drewnianych. Z tej liczby wytypowano zabytki kwalifikujące się do przeniesienia i budowy ekspozycji skansenowskiej prezentującej górnośląskie i zagłębiowskie budownictwo wiejskie.

1961-1963 rok - projekt zagospodarowania przestrzennego skansenu opracowali: mgr Maria Suboczowa i dr Anzelm Gorywoda.

1964 rok - przeniesiono do skansenu pierwsze obiekty: wiatrak z Grzawy (1813 r.) i spichlerz plebański z Warszowic (poł. XVIII w.). Wkrótce potem prace budowlane przerwano na okres 5 lat.

1969-1975 rok - wykonano prace związane z ukształtowaniem terenu pod zagrody chłopskie i obiekty wolno stojące, przygotowano ziemię pod przyszłe pola i łąki, posadzono pas zieleni na obrzeżach skansenu, drzewa i krzewy w ogródkach i sadach; zbudowano trzy stawy oraz ciek wodny niezbędny do uruchomienia młyna i folusza; wybudowano drogi, założono sieć hydrantową i elektryczną.

1975 rok - 5 maja nastąpiło uroczyste otwarcie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, zwiedzającym udostępniono 33 zabytkowe obiekty architektury wiejskiej.

Umiejscowienie chorzowskiego skansenu w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

Rys. 3.Umiejscowienie chorzowskiego skansenu w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

 

1995-1997 rok - przeniesiono i wybudowano kościół z Nieboczów (1791 r.) p.w. św. Józefa Robotnika. Świątynia przenoszona była dwukrotnie: do Kłokocina w 1971 r. i ostatecznie do chorzowskiego skansenu w 1995 r., Za realizację tego przedsięwzięcia Górnośląski Park Etnograficzny otrzymał I nagrodę w wojewódzkim konkursie p.t.:"Najważniejsze wydarzenie muzealne roku 1997".

2002 rok - skansen chorzowski umieszczono na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Szlak turystyczny składa się z pięciu pętli (częstochowskiej, gliwickiej, rybnickiej, pszczyńskiej i beskidzkiej) znajduje sie na nim 71 miejscowości, w których można zwiedzać pojedyncze zabytki oraz zabytkowe zespoły drewnianego budownictwa.

2003 rok - Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie prezentuje 60 zabytkowych obiektów dużej i małej architektury.

do 2009 roku - przeniesiono i posadowiono:

  • piec wolno stojący z Landka
  • chałupy z: Łaz, Strzemieszyc, Rudy Śląskiej Bykowiny, Goleszowa, Wapienicy
  • stodołę z Istebnej
  • wiatrak z Ustronia Nierodzimia
  • spichlerz z Bojanowa
  • spichlerz - piwnicę z Brennej

do 2010 roku posadowiono 102 zabytkowe obiekty dużej i małej architektury.


Źródło: skansen.chorzow.pl

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć
fot. Grzegorz Marszałek (2011-05-03)

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy