Polish English German Russian
mapa atrakcji

Gród Birów w Ogrodzieńcu

Zwiększ / zmniejsz:
Gród na Górze Birów w Podzamczu (Ogrodzieniec)
Gród na Górze Birów w Podzamczu (Ogrodzieniec)

Zwiększ / zmniejsz:
Gród na Górze Birów w Podzamczu (Ogrodzieniec)
Gród na Górze Birów w Podzamczu (Ogrodzieniec)

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: śląskie
Powiat: zawierciański
Miejscowość: Ogrodzieniec - Podzamcze
GPS: N 50° 27' 51.50" E19° 33' 6.09"

Dojazd, zwiedzanie

Dojazd, zwiedzanie

Ogrodzieniec to miejscowość w powiecie zawierciańskim (woj. śląskie). Ruiny zamku znajdują się we wsi Podzamcze, do której dojedziemy jadąc od Ogrodzieńca drogą wojewódzką nr 790 w kierunku na Pilicę. Ruiny znajdują się w odległości około 4 km od centrum Ogrodzieńca i są doskonale widoczne z drogi (http://www.zamek-ogrodzieniec.pl).

Góra Birów (460 m n.p.m.) usytuowana jest na północ (ok. 2 km) od ruin Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu i góruje nad otaczającą ją Doliną Krztyni.

Możliwe jest zwiedzanie grodu za opłatą. Pod Górą Birów znajduje się obszerny prywatny parking (płatny), z którego pieszo trzeba dojść do grodu (ok. 500m). Szczegóły na stronie http://gorabirow.pl

W okolicy Góry Birów, w pobliskim lasku, znajduje się wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe z IX-X w.

Historia

Historia

Prace archeologiczne prowadzone na tym terenie pozwoliły na dokładne zbadanie tego niezwykłego miejsca i udowodniły, że istniał tu gród królewski, historycznie starszy od pobliskiego Zamku Bonerów, a u jego podnóża cmentarz kurhanowy. Dzięki tym badaniom ustalono również występowanie w tym miejscu znalezisk, aż pięciu okresów kulturowych: schyłek neolitu lub początki epoki brązu, kultura łużycka (sięgająca być może V okresu epoki rzymskiej), okres późno rzymski (II/III-IV w), wczesne średniowiecze (IX-X w) i średniowiecze (XIII-XIV w). Obecnie zrekonstruowano dawną osadę, stylizując ją na średniowieczny gród z okresu początków państwa polskiego (X-Xlll w.). Powstała wieża bramna wraz z potężną palisadą, chata mieszkalna, wieża strażnicza oraz wieża obserwacyjna. We wnętrzach zorganizowano wystrój chaty mieszkalnej z okresu wczesnego średniowiecza oraz zbrojownię drużynników. Znajdują się tam również fotosy przedstawiające życie codzienne we wczesnosłowiańskiej osadzie, trofea myśliwskie, przedmioty codziennego użytku itp.

Źródło: Tablice informacyjne przy Zamku w Ogrodzieńcu.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

fot. Grzegorz Marszałek (2010-06-05)

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy