Polish English German Russian
mapa atrakcji

Polecamy

Punkt oporu „Dąbrowiecka Góra”

Czytaj więcej: Punkt oporu „Dąbrowiecka Góra”Punkt oporu "Dąbrowiecka Góra"

Autor opisuje historię fortyfikacji „Przedmościa Warszawa" począwszy od okresu I wojny światowej, zwracając uwagę na wykorzystanie obiektów podczas tej wojny, a także wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku i oczywiście w latach 1940-1944.

Główną częścią tej publikacji jest dokładny opis dwóch obiektów pozostających pod opieką naszego Stowarzyszenia, czyli praktycznie już odnowionego schronu Regelbau 120a (rozkład pomieszczeń i ich dokładny opis, przeznaczenie obiektu, jego historia, a także opis systemu filtrowentylacji) oraz schronu Regelbau 514, który w swoich planach koło terenowe „Przedmoście Warszawa" ma zamiar odnowić. Całość urozmaicona jest ciekawymi fotografiami (w tym archiwalnymi), rzutami obiektów i mapkami sytuacyjnymi.


Czytaj więcej: Punkt oporu „Dąbrowiecka Góra”

 

Fortyfikacje w Polsce i Europie

Czytaj więcej: Fortyfikacje w Polsce i EuropieFortyfikacje w Polsce i Europie

Twierdze, schrony bojowe, podziemne fabryki, ufortyfikowane mosty, kwatery wojskowe i nadbrzeżne baterie – ten album to gratka nie tylko dla miłośników militariów i wojskowości. Dzieje nowożytnych fortyfikacji intrygują, ich architektura zachwyca, a tajemnice rozbudzają wyobraźnię i wzbudzają emocje. Podróżnicy zainteresowani fortyfikacjami znajdą tu fascynujące fotografie obiektów rozrzuconych po całej Europie, ich dokładne opisy, dopełnione informacjami i ciekawostkami historycznymi.

Czytaj więcej: Fortyfikacje w Polsce i Europie

 

Śląski Rocznik Forteczny - tom III

Czytaj więcej: Śląski Rocznik Forteczny - tom IIIŚląski Rocznik Forteczny - tom III

W kolejnym, trzecim już tomie ?Śląskiego Rocznika Fortecznego" znalazły się teksty dotyczące polskich, niemieckich, a także czechosłowackich fortyfikacji. Na szczególną uwagę w tym tomie zasługuje sowiecka praca badawcza A.S. Połowniewa z 1941 r. w tłumaczeniu Szymona Hrebendy. Po niemieckim opracowaniu ?Die polnischen Landesbefestigung. Stand vom 15.6.1939" (opublikowanym w drugim tomie ?Śląskiego Rocznika Fortecznego") jest kolejną pod względem znaczenia pracą na temat polskiej przedwojennej fortyfikacji. Tym razem widzianej ze ?wschodniej" perspektywy. W tomie znalazł się również tekst Waldemara Sykosza na temat mało zbadanych, opisanych i niezinwentaryzowanych fortyfikacji niemieckich na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Czytaj więcej: Śląski Rocznik Forteczny - tom III

 

Śląski Rocznik Forteczny - tom II

Czytaj więcej: Śląski Rocznik Forteczny - tom IIŚląski Rocznik Forteczny - tom II

Drugi tom "Śląskiego Rocznika Fortecznego" jest zbiorem artykułów poświęconych historii budowy , funkcjonowania oraz aktualnego stanu polskich i niemieckich obiektów fortecznych z okresu II wojny światowej położonych na terenie obecnego województwa śląskiego, ale także poza nim (druga linia Obszaru Warownego "Śląsk", "Oberschlesien Sttellung" z 1944 roku i niemieckich budowli typu "Regelbau"). Autorami artykułów są członkowie i sympatycy Stowarzyszenia "Pro Fortalicium".

Czytaj więcej: Śląski Rocznik Forteczny - tom II

 

Śląski Rocznik Forteczny - tom I

Czytaj więcej: Śląski Rocznik Forteczny - tom IŚląski Rocznik Forteczny - tom I

Pierwszy tom ?Śląskiego Rocznika Fortecznego? zawiera zbiór artykułów poświęconych historii budowy, funkcjonowania oraz renowacji polskich i niemieckich obiektów fortecznych z okresu II wojny światowej położonych na terytorium obecnego województwa śląskiego.
W publikacji znajdują się także artykuły, w których omówiono uzbrojenie i wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego i Wehrmachtu w trakcie walk, jakie na Górnym Śląsku formacje te toczyły we wrześniu 1939 roku. Autorami artykułów są członkowie i sympatycy Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji ?Pro Fortalicium?.

Czytaj więcej: Śląski Rocznik Forteczny - tom I

 

Fortyfikacje niemieckie z 1939 roku na Górnym Śląsku. Przewodnik. Technika. Historia. Budowa.

Czytaj więcej: Fortyfikacje niemieckie z 1939 roku na Górnym Śląsku. Przewodnik. Technika. Historia. Budowa.Fortyfikacje niemieckie z 1939 roku na Górnym Śląsku. Przewodnik. Technika. Historia. Budowa.  

Pozycja ta opisuje niemieckie fortyfikacje wybudowane na obszarze Górnego Śląska na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Autor książki, Pan Waldemar Sykosz, wice-prezes ?Pro Fortalicium" opisuje w niej trzydzieści pięć planowanych do budowy obiektów, z których wybetonowano dwadzieścia sześć, a do dnia dzisiejszego ocalało dwadzieścia trzy. Autor opisuje pięć kolejnych punktów oporu i dwa odcinki obrony, podając dokładną lokalizację każdego z obiektów.

Czytaj więcej: Fortyfikacje niemieckie z 1939 roku na Górnym Śląsku. Przewodnik. Technika. Historia. Budowa.

 

Przedmoście Warszawa w pasie działań 15 Dywizji Piechoty. Sierpień 1920. Przewodnik po odcinku Wiązowna

Czytaj więcej: Przedmoście Warszawa w pasie działań 15 Dywizji Piechoty. Sierpień 1920. Przewodnik po odcinku...Przedmoście Warszawa w pasie działań 15 Dywizji Piechoty. Sierpień 1920. Przewodnik po odcinku Wiązowna

Autorem broszurki jest członek naszego Stowarzyszenia, Hubert Trzepałka z koła terenowego ?Przedmoście Warszawa". Opisał w niej pierwszowojenną historię tzw. ?Przedmościa Warszawa" (niem. ?Brückenkopf Warschau") ze wskazaniem na obiekty fortyfikacyjne wzniesione na tym terenie podczas I wojny światowej. Następnie opisuje działania bojowe Polaków podczas wojny polsko-bolszewickiej i wykorzystanie poniemieckich obiektów fortyfikacyjnych. Zaletą broszurki jest wykorzystanie wielu archiwalnych zdjęć.Nasza nowa publikacja stanowi przewodnik po odcinku ?Wiązowna" (Nowa Wieś - Józefów - 16 obiektów, Emów - Góra Sobotów - 20 obiektów, Wiązowna - 6 obiektów, Góraszka Pohulanka - 7 obiektów). Autor opisuje również poszczególne typy schronów.

Czytaj więcej: Przedmoście Warszawa w pasie działań 15 Dywizji Piechoty. Sierpień 1920. Przewodnik po odcinku...

 

Mapa fortyfikacji i miejsc pamięci na terenie powiatu będzińskiego

Czytaj więcej: Mapa fortyfikacji i miejsc pamięci na terenie powiatu będzińskiegoMapa fortyfikacji i miejsc pamięci na terenie powiatu będzińskiego

Mapa zawiera szczegółową lokalizację zarówno polskich, jak i niemieckich obiektów fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej znajdujących się na terenie powiatu będzińskiego, zlokalizowanych tutaj miejsc pamięci, jak i zamków na terenie Siewierza, Będzina i Sławkowa. Została wydana przy wsparciu finansowym Powiatu Będzińskiego. Mapa stanowi doskonałą pomoc dla wszystkich osób zainteresowanych odwiedzeniem tych miejsc, gdyż uzupełniona jest dokładnym opisem każdego tych obiektów.

Czytaj więcej: Mapa fortyfikacji i miejsc pamięci na terenie powiatu będzińskiego

 

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy