Polish English German Russian
mapa atrakcji

Pałac w Pławniowicach

Zwiększ / zmniejsz:
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach

 

Zwiększ / zmniejsz:
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach

 

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: śląskie
Powiat: gliwicki
Miejscowość: Rudziniec - Pławniowice
GPS: N 50° 23' 4.68" E 18° 28' 39.08"

Dojazd, zwiedzanie

Dojazd, zwiedzanie

Pławniowice to sołectwo położone w miejscowości Rudziniec w powiecie gliwickim (woj. śląskie) przy autostradzie A4 (zjazd na Pyskowice). Po zjechaniu z autostrady należy kierować się drogą na Pyskowice i od razu skręcić w prawo na Pławniowice.

Ponadto za wstęp do parku w którym znajduje się pałac należy uiścić opłatę w wysokości 2zł (dorośli) i 1zł (dzieci). Opłaty wstępu do parku i pałacu mają charakter "cegiełek" i są formą wsparcia na rzecz utrzymania Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach, który jest finansowany całkowicie ze środków, które sam wypracuje.

 

Zwiedzanie Pałacu

- dla osób indywidualnych

  • w niedziele: kwietnia, maja, czerwca i września o godz. 16.00
  • w niedziele: lipca (oprócz pierwszej) i sierpnia o godz. 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00
  • w czwartek o godz. 11.00 i 13.00 (od kwietnia do września)

- dla grup zorganizowanych po uprzednim zgłoszeniu.

Zwiedzanie trwa ok. 45 minut i rozpoczyna się w kaplicy pałacowej i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Karty wstępu do Pałacu ?Cegiełki?:

  • dorośli - 6,00 zł
  • dzieci - 4,00 zł

Opłata przeznaczona jest na renowację i utrzymanie Pałacu.

tel.: (32) 230 55 51, 506 33 00 99 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00)

 

Zwiedzanie Parku

  • W okresie wiosenno-letnim: od 8.00 do 20.00
  • w okresie jesienno-zimowym: od 8.00 do 16.00

Uwaga!!! Poza godzinami otwarcia parku - terenu pilnują psy rasy ostrej.

Karty wstępu do Parku - ?Cegiełki?:

  • dorośli - 2,00 zł
  • dzieci - 1,00 zł

Opłata przeznaczona jest na renowację i utrzymanie Parku.

Plan Zespołu Pałacowo - Parkowego w Pławniowicach

Rys. 1. Plan Zespołu Pałacowo - Parkowego w Pławniowicach (źródło: palac.plawniowice.pl)

 

Szczegóły dotyczące terminów, w których możliwe jest zwiedzanie pałacu oraz aktualny cennik biletów znajduje się na stronie: http://palac.plawniowice.pl.

 

Historia

Historia

Po raz pierwszy Pławniowice wzmiankowane były w dokumentach w 1317 r. Z kolei w 1364 r. pojawia się informacja, że miejscowość ta była siedzibą rycerską. W dokumencie tym wymieniony jest właściciel Pławniowic i okolicznych ziem Marcus de Plawniowitz. Prawdopodobnie istniał tu w tym czasie niewielki gród obronny.

Dopiero wiatach 1732?1737 w miejscu gdzie miał stać kiedyś gród obronny wzniesiono pałac w stylu późnego baroku. Jego budowniczym był Zygmunt Mikołaj von Görtz. Pałac ten został prawdopodobnie rozebrany.

Kolejnym właścicielem Pławniowic był Karl von Stechow. Pławniowice wchodziły wtedy w skład majoratu rudzko-biskupicko-pławniowickiego. W 1798 r. majorat odziedziczyła rodzina Ballestremów. Kopalnie tego majoratu stały się podstawą ich fortuny. Szczególną rolę w pomnażaniu majątku Ballestremów odegrali mieszkańcy Rudy Śląskiej. Tutaj bowiem znajdowało się najwięcej zakładów przemysłowych należących do tej rodziny. Ballestremowie dbali nie tylko o rozwój fortuny, ale także o swoich pracowników. W okresie kiedy w ośrodkach przemysłowych przeprowadzano kasaty zakonów, Ballestremowie sprowadzili do swego majątku jezuitów, którym zlecili prowadzenie działalności duszpasterskiej wśród ich pracowników. W miejsce pałacu z XVIII w., w latach 1884-1885, wybudowano nowy pałac w stylu neogotyckim. Budowle wzniesiono dla ówczesnych właścicieli Pławniowic hrabiowskiej rodziny von Ballestrem. W północno-wschodniej części, na parterze, znajduje się kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która została konsekrowana w dniu 15 października 1885 r.

Pałac w Pławniowicach

Rys. 2. Pałac w Pławniowicach.

 

Po II wojnie światowej pałac został przeznaczony na cele religijne. Część obiektu (1/3) wraz z kaplicą otrzymała funkcjonująca od 1945 r. samodzielna parafia. Pozostałą część (2/3) pałacu otrzymały na klasztor przybyłe ze Lwowa Siostry Benedyktynki od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Siostry Benedyktynki przebywały w pałacu do 1976 r.

Obecnie pałac podzielony jest nadal na dwie części: parafialną, do której należy kaplica oraz istniejący tu od 1978 r. Diecezjalny Dom Rekolekcyjny. Pałac otoczony jest pięknym parkiem. Z dawnego wyposażenia pałacu na uwagę zasługują: późnorenesansowe dwie skrzynie z XVII w., kilkanaście kufrów z XVIII i XIX w. oraz skrzynia na klejnoty (sepet) z XVIII w. obita skórą.

Znacznie bogatsze stało się wyposażenie pałacu z chwilą przybycia tu Sióstr Benedyktynek. Na szczególną uwagę zasługują: późnobarokowe cztery skrzynki na relikwie z XVIII w; siedem późnobarokowych obrazów z XVIII w.; portret fundatorki kościoła sakramentek we Lwowie, podkomorzyny bracławskiej, księżnej Heleny z Zuratowskich Czetwertyńskiej; późnobarokowa rzeźba z XVIII w.; barokowa monstrancja z pierwszej połowy XVIII w.; barokowy kielich z przykrywką do przechowywania komunikantów (puszka) z pierwszej połowy XVIII w.; późnobarokowe naczynie przeznaczone na przechowywanie hostii poza nabożeństwem (kustodia) z puszką w kształcie serca z XVIII w.; rokokowy krucyfiks procesyjny z drugiej połowy XVIII w.; późnorenesansowy krzyż z elementami gotyckimi z około 1600 r.; krzyż z częściami z wieku XVII, XVIII i XIX; dwa drewniane krzyże z pierwszej połowy XVIII w.; drewniany krzyż z drugiej połowy XVIII w.; barokowo-klasycystyczny relikwiarz drewniany z XVIII w.; tacka z ampułkami z 1846 r.; klasycystyczna puszka z naczyniami na oleje święte z pierwszej połowy XIX w. oraz sześć późnobarokowych drewnianych lichtarzy z około połowy XVIII w.

Źródło: Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć
fot. Grzegorz Marszałek (2011-09-25)

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy