Polish English German Russian
mapa atrakcji

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Zwiększ / zmniejsz:
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Kamieniec Ząbkowicki. Pałac na starej fotografii.

 

Zwiększ / zmniejsz:
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Kamieniec Ząbkowicki. Pałac na starej fotografii.

 

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: dolnośląskie
Powiat: ząbkowicki
Miejscowość: Kamieniec Ząbkowicki
GPS: N 50° 31' 15.74" E 16° 52' 50.39"

Dojazd, zwiedzanie

Dojazd, zwiedzanie

Duża wieś, licząca niemal 5 tysięcy mieszkańców (niem. Kamienitz) leży 11 km na południe od Ząbkowic Śląskich. Miejscowość położona jest na Przedgórzu Sudeckim. Ta część przedgórza nosi nazwę Obniżenia Otmuchowskiego. Nad rozległą równiną góruje stożkowate wzgórze z widoczną z daleka bryłą pałacu na szczycie.

Obecnie w pałacu znajduje się hotel oraz restauracja/kawiarnia. Istnieje również możliwość zwiedzania wnętrza pałacu, przekonania się na własne oczy o stopniu jego zdewastowania... Bilet wstępu to ok. 10zł + 5zł za fotografowanie (2010 r.). Brak określonych godzin zwiedzania, po sezonie możliwość zwiedzania może być utrudniona lub wręcz niemożliwa... Zwiedzanie odbywa się grupowo po zebraniu się odpowiedniej liczby osób chętnych na zwiedzanie.

Historia

Historia

Historia Kamieńca sięga XI w., w XIII w. założyli tu swój klasztor augustianie, a następnie cystersi. Klasztor cystersów został w 1810 r. sekularyzowany, a dobra nabyła księżna Orańska Fryderyka Luiza, żona króla Niderlandów Wilhelma I. Po śmierci Fryderyki Luizy w 1837 r. Kamieniec przeszedł w ręce jej córki Marianny Orańskiej, zony Fryderyka Henryka Albrechta Hohenzollerna, najmłodszego syna króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.

Nowa właścicielka Kamieńca już w 1838 r. rozpoczęła przygotowania do budowy ogromnego pałacu. Na projektanta wybrała najsłynniejszego wówczas architekta pruskiego, Karla Friedricha Schinkla.

Karl Friedruch Schinkel (1781-1841)
Wybitny architekt niemiecki, przedstawiciel klasycyzmu i romantyzmu. Działał głównie w Berlinie, gdzie pełnił funkcję naczelnego architekta. Wznosił budowle publiczne, takie jak teatry i muzea, rezydencje dla pruskiej rodziny królewskiej i kościoły, ale przyjmował także zlecenia prywatne, także od polskiej arystokracji.

Pałac miał być wzniesiony na rzucie prostokąta z wewnętrznymi dziedzińcami i narożnikami zaakcentowanymi kolistymi ryzalitami. Pierwotnie Schinkel zakładał wzniesienie pałacu neorenesansowego, ale w drugim projekcie zaproponował budowę rezydencji nawiązującej do gotyku, której narożne ryzality zastąpione zostały ogromnymi wieżami. Wokół pałacu miał powstać niewysoki mur z narożnymi basztami kryjący zabudowania gospodarcze.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim na starej fotografii

Rys. 1. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim na starej fotografii.

Budowę pałacu rozpoczęto w 1838 r. a prowadził ją Ferdinand Martius, który na miejscu dozorował prace, poprawiał rysunki i konsultował się z prawie nie opuszczającym już Berlina schorowanym Schinklem. Duży udział w powstawaniu projektu miała też sama inwestorka. Po śmierci Schinkla, który zmarł 9 października 1841 r. prace prowadzono jeszcze przez kilka lat, ale po rozwodzie księżnej nastąpiła sześcioletnia przerwa w budowie. Wznowiono ją już dla nowego właściciela, syna Marianny, księcia Albrechta, który kazał wyposażyć pałac w duchu historyzmu, odchodząc nieco od romantycznych koncepcji Schinkla. Ukończony w 1865 r. pałac otoczony został wspaniałym parkiem krajobrazowym zaprojektowanym w 1858 r. przez Petera Josepha Lennégo Tarasowo schodzący stokami wzgórza, pocięty tarasami z marmurowymi balustradami i udekorowany wodotryskami i rzeźbami, budził podziw jeszcze w latach 30. XX w.

Pałac w Kamieńcu to rozległa budowla neogotycka, wzniesiona z kamienia i różnokolorowej cegły. Schinkel zaprojektował ją jako idealnie symetryczny czworobok z dziedzińcem wewnętrznym, narożnymi wieżami, i szerokim podcieniem od frontu osłaniającym podjazd. Elewacje pałacu opięte są smukłymi ostrołucznymi wnękami i zwieńczone blankami. Z wnętrz najpiękniejsze są wielkie sale reprezentacyjne, a zwłaszcza sala balowa kryta sklepieniem palmowym wspartym na granitowych kolumnach, wzorowana na architekturze pałacu Wielkiego Mistrza w Malborku.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim z lotu ptaka

Rys. 2. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim z lotu ptaka. (źródło: kamzab.pl)

Dla księcia Albrechta pałac wyposażono niezwykle wystawnie i elegancko. Meble, dywany i bibeloty sprowadzano z najlepszych wytwórni w Europie. Niestety wyposażenie to nie ocalało z powodu rabunków i bezmyślnej dewastacji dokonanej po wojnie przez żołnierzy rosyjskich. Pałac dwukrotnie podpalono i tylko wysokiej jakości materiałów i wykonania zawdzięczamy fakt, że przetrwał on te czasy. Przez następne dziesięciolecia służył jako kamieniołom dla warsztatów rzeźbiarskich i źródło materiałów budowlanych. Dopiero w latach 80. Pojawił się dzierżawca, dr Włodzimierz Sobiech, dzięki któremu rozpoczęła się odbudowa pałacu. Dziś mieści się tu hotel i choć jeszcze nie wszystkie wnętrza są gotowe, to już można podziwiać pałac w dawnej krasie.


Friedrich August Stüller, (1800-1865)
Znany architekt niemiecki, uczeń i następca K. F. Schinkla. Był architektem nadwornym pruskiej rodziny królewskiej, wzniósł wiele budowli reprezentacyjnych w Berlinie i Poczdamie, a także na obszarze Śląska. Tworzył w różnych stylach, przede wszystkim gustował w formach neorenesansowych i neogotyckich.

Źródło: M. Omilanowska, Polska. Pałace i dwory. Wyd. MUZA, 2010

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

fot. Grzegorz Marszałek, Marcin Marszałek (2009-06-30)

Literatura

Literatura

  • M. Omilanowska, Polska. Pałace i dwory. Wyd. MUZA, 2010

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy