Polish English German Russian
mapa atrakcji

Dobieszowice

Zwiększ / zmniejsz:
Grupa bojowa "Wesoła" - schron nr 1
Grupa bojowa "Wesoła" - schron nr 1
Zwiększ / zmniejsz:
Grupa bojowa "Wesoła" - schron nr 1
Grupa bojowa "Wesoła" - schron nr 1

Lokalizacja

Lokalizacja

Państwo: Polska
Województwo: śląskie
Powiat: będziński
Miejscowość: Dobieszowice - Wesoła
GPS: N 50°23'54.35" E 18°58'42.74"

Dojazd, zwiedzanie

Dojazd, zwiedzanie

Jadąc od strony Świerklańca i Tarnowskich Gór ul. Tarnogórską w kierunku do Piekar Śląskich skręcamy w lewo w ul. Jozefską (na skrzyżowaniu znajduje się drogowskaz z informacją o schronie-muzeum w Dobieszowicach-Wesołej). Pokonujemy tą drogą odcinek ok. 2,2 km przez las, aż docieramy do mostu-tamy na rzece Brynica. Tutaj przy moście znajduje się pierwszy z obiektów grupy bojowej "Wesoła" - schron nr 1 przy tamie. Jedziemy dalej tą drogą i po około 200 m docieramy do skrzyżowania dróg, przy którym po prawej stronie, zaraz przy drodze znajduje się szukany przez nas schron nr 2. Bezpośrednio w jego otoczeniu znajduje się kopuła pancerna z innego schronu, niemiecki "kochbunkier" oraz elementy zapór przeciwczołgowych.

Schron ten został odnowiony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". Obecnie w schronie tym znajduje się Izba Muzealna Obszaru Warownego ?Śląsk?, Polski schron bojowy nr 52 ?Wesoła?, Dobieszowice, ul. Wesoła.

Zwiedzanie:

 1. Zwiedzanie w sezonie (od maja do października):
  • każda sobota miesiąca od godz. 14.00 do 18.00
 2. Zwiedzanie poza wyżej wymienionymi terminami:
  • Dla osób indywidualnych między kwietniem a październikiem tylko po umówieniu telefonicznym bądź mailowym.
  • Dla wycieczek szkolnych i zorganizowanych cały rok po indywidualnym umówieniu.
  • Symbolem świadczącym o otwarciu schronu jest wywieszona na maszcie biało-czerwona flaga narodowa.
 3. Zwiedzanie poza sezonie:
  • Dla zorganizowanych grup istnieje możliwość otwarcia schronu po uprzednim telefonicznym bądź mailowym uzgodnieniu terminu.

Historia

Historia

Schron ten został wybudowany w roku 1937 jako samodzielny schron bojowy do ochrony tamy zalewu nr 2 "Józefka". Rok później wzmocniono ten odcinek poprzez wybudowanie kolejnych obiektów obronnych (schron pozorno-bojowy nr 3 i schron pozorny nr 4). W 1939 roku dodatkowo wybudowano jeszcze wartownię przy tamie (schron nr 1), przez co odcinek stał się grupą bojową, w której ciężki schron bojowy pełnił rolę śródszańca.

Ciężki schron bojowy. Rekonstrukcja widoków sprzed II wojny światowej

Rys. 1. Ciężki schron bojowy. Rekonstrukcja widoków sprzed II wojny światowej.

 

Od 28 sierpnia 1939 roku, po ogłoszeniu pełnego pogotowia bojowego, w schronie tym przez cały czas przebywała załoga w komplecie. Schron ten jednak nie wziął udziału w walkach w wojnie 1939 roku, gdyż wieczorem 2 września 1939 r. jednostki obsadzające śląskie fortyfikacje wycofały się na rozkaz Naczelnego Wodza.

W latach 50-tych XX wieku wojsko polskie przeprowadziło konserwacje tego obiektu i zabezpieczyło dostęp do niego. Jednakże z upływem czasu sprzęt i wyposażenie schronu zostało stopniowo rozkradzione. W 1997 roku prace nad rewitalizacją obiektu rozpoczęły się za sprawą Waldemara Machonia, miłośnika budowli obronnych. Obecnie schronem opiekuje się Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", które prowadzi w schronie izbę muzealną.

Źródło:

 • Sadowski Jerzy, Sykosz Waldemar, "Schron bojowy nr 52 Obszaru Warownego "Śląsk".Schron muzeum w Dobieszowicach - Wesołej", Infort 2005
 • W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 61-63
Więcej na temat schronu bojowego nr 52 Obszaru Warownego Śląsk oraz Grupy bojowej "Wesoła.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

2013-08-15 - Święto Wojska Polskiego 2013
fot. Grzegorz Marszałek (2013-08-15)2011-08-15 - Święto Wojska Polskiego 2011

fot. Grzegorz Marszałek (2011-08-15)

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy