Polish English German Russian
mapa atrakcji

Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest szansa na kontynuowanie renowacji zabytku

Zwiększ / zmniejsz:
Zamek Tenczyn - Baszta DorotkaZakończył się właśnie kolejny etap prac zabezpieczających na Tenczynie prowadzonych przez Gminę Krzeszowice ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku za kwotę 500 tys. PLN wyremontowano basztę Dorotkę oraz przylegający do niej fragment muru północnego.

Rezultaty wysiłków ekip konserwatorskich widać w pełni porównując wygląd odnawianych fragmentów zamku przed i po remoncie. Efektem tegorocznych prac jest jednak nie tylko uratowanie przed zniszczeniem kolejnej części warowni lecz również stworzenie kolejnego, bardzo atrakcyjnego punktu na trasie zwiedzania Tenczyna. Baszta Dorotka jest bowiem doskonałym punktem obserwacyjnym nadającym się znakomicie do utworzenia platformy widokowej. Na jej szczycie już zamontowano barierki, w przyszłości będzie z niej można podziwiać wspaniałą panoramę rozciągającą się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Pozytywną informacją jest również niedawny sukces negocjacji pomiędzy Gminą Krzeszowice i Rodziną Potockich. W połowie października strony uzgodniły że przez kolejne 3 lata Gmina będzie pozyskiwać środki na kolejne etapy prac zabezpieczających na Tenczynie oraz będzie przeprowadzać remont ruin. W stanie katastrofy budowlanej pozostaje nadal duża część obiektu, natychmiastowych prac zabezpieczających wymaga kaplica zamkowa oraz baszty zamku dolnego.

Źródło: ratujtenczyn.org.pl

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy