Polish English German Russian
mapa atrakcji

Średniowieczna grupa rekonstrukcyjna zamku Tenczyn rozpoczyna działalność

Czytaj więcej: Średniowieczna grupa rekonstrukcyjna zamku Tenczyn rozpoczyna działalnośćOd sierpnia br. rozpoczyna swą działalność średniowieczna grupa rekonstrukcyjna zamku Tenczyn w Rudnie. W ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w okresie sierpień-październik 2018 r. na górnym dziedzińcu zamkowym przeprowadzonych będzie 6 czterogodzinnych występów obejmujących prelekcje historyczne i prezentację średniowiecznego życia dworskiego.

Czytaj więcej: Średniowieczna grupa rekonstrukcyjna zamku Tenczyn rozpoczyna działalność

 

Rusza kolejny etap prac na Zamku w Tenczynie

Czytaj więcej: Rusza kolejny etap prac na Zamku w TenczynieZ przyjemnością informujemy, że niebawem rozpocznie się kolejny, IX etap prac zabezpieczających na Tenczynie. Remont konserwatorski zamku prowadzony będzie na zlecenie Gminy Krzeszowice jako Inwestora w porozumieniu z obecnymi właścicielami obiektu - spadkobiercami Adama Potockiego. Środki pochodzić będą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem prac remontowych jest zabezpieczenie przed dalszym zniszczeniem zabytkowej struktury murów zamkowych i jednoczesne umożliwienie dostępu do wnętrza zamku dla zwiedzających.

Czytaj więcej: Rusza kolejny etap prac na Zamku w Tenczynie

 

Wielkie przyjęcie urodzinowe - 50 lat Muzeum Papiernictwa

Czytaj więcej: Wielkie przyjęcie urodzinowe - 50 lat Muzeum PapiernictwaMuzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w dniach 28-29 lipca 2018 r. organizuje „Święto Papieru” (już po raz osiemnasty). Jest to największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Organizowane jest corocznie od 2001 roku w ostatni weekend lipca. Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego, bezpłatnego uczestnictwa w warsztatach. Układ stanowisk pomyślany został tak, aby odwiedzający rozpoczęli indywidualną ścieżkę edukacyjną od poznania materiałów i surowców papierniczych, następnie przeszli drogę wytwarzania papieru, badania jego cech i właściwości, barwienia historycznymi metodami oraz poznali techniki druku. 

Czytaj więcej: Wielkie przyjęcie urodzinowe - 50 lat Muzeum Papiernictwa

 

Zamek Tenczyn znów udostępniony dla turystów

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn znów udostępniony dla turystówZ przyjemnością informujemy że Tenczyn znów jest dostępny dla turystów. Wraz z nadejściem długiego weekendu otwarto bramy warowni dla zwiedzających. Operatorem trasy turystycznej na zamku jest w tym roku Fundacja Jana Potockiego - New Era Art

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn znów udostępniony dla turystów

 

50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)

Czytaj więcej: 50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, pochodzącym sprzed 1562 roku. Instytucja od 50 lat zajmuje się gromadzeniem, ochroną i udostępnianiem zbiorów związanych z papiernictwem, drukarstwem oraz historią Dusznik-Zdroju. W ciągu tego okresu zrealizowała wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, w których uczestniczyło ponad 2 miliony osób. W 2011 roku, dzięki wysiłkom Muzeum Papiernictwa, dusznicki młyn papierniczy uznany został za Pomnik Historii. To szczególne wyróżnienie otworzyło drogę do podjęcia starań o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis ten pozwoliłby uznać papiernię za wspólne dobro ludzkości, które wyróżnia „najwyższa powszechna wartość”.

Czytaj więcej: 50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)

 

Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

Nowa wystawa w Muzeum Papiernictwa - Czytaj więcej: Sitodruk z pracowni Dawida HadaraSitodruk z pracowni Dawida Hadara

Dawid Hadar swoją współpracę z Muzeum Papiernictwa rozpoczął w 2010 r., kiedy to podczas Święta Papieru po raz pierwszy poprowadził warsztaty camera obscura oraz warsztaty sitodruku. Od tamtego czasu brał udział w wielu artystycznych spotkaniach organizowanych przez dusznickie muzeum, chętnie dzieląc się szeroką wiedzą i profesjonalnym warsztatem.

Czytaj więcej: Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

 

Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach Zdroju

Czytaj więcej: Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach ZdrojuRok 2018 Muzeum Papiernictwa inauguruje wystawą Tomasza Westrycha „Signum Temporis” („Znak czasu”), której wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godz.16.00.

Czytaj więcej: Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach Zdroju

 

Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na zabezpieczenie Zamku w Tenczyna

Czytaj więcej: Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na  zabezpieczenie Zamku w TenczynaGmina Krzeszowice złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolejny wniosek o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane w celu zabezpieczenia ruin zamku Tenczyn– etap IX. Planowane roboty koncentrują się w obrębie zamku górnego. Ich wartość wynosi nieco ponad 2 mln. PLN.

Zaplanowany zakres prac wyraźnie wskazuje na to że Gmina Krzeszowice ma zamiar uatrakcyjnić obecnie funkcjonującą trasę turystyczną dodając do niej nowe fragmenty zamku. Do zabezpieczenia wytypowano te części ruiny które natychmiast po remoncie będą mogły zostać udostępnione dla zwiedzających. Wśród nich znalazła się kaplica zamkowa która wymaga pilnych zabiegów konserwatorskich. Dąży się też do udostępnienia turystom tarasu na baszcie Dorotce.

Czytaj więcej: Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na zabezpieczenie Zamku w Tenczyna

 

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy