Polish English German Russian
mapa atrakcji

50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)

Czytaj więcej: 50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, pochodzącym sprzed 1562 roku. Instytucja od 50 lat zajmuje się gromadzeniem, ochroną i udostępnianiem zbiorów związanych z papiernictwem, drukarstwem oraz historią Dusznik-Zdroju. W ciągu tego okresu zrealizowała wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, w których uczestniczyło ponad 2 miliony osób. W 2011 roku, dzięki wysiłkom Muzeum Papiernictwa, dusznicki młyn papierniczy uznany został za Pomnik Historii. To szczególne wyróżnienie otworzyło drogę do podjęcia starań o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis ten pozwoliłby uznać papiernię za wspólne dobro ludzkości, które wyróżnia „najwyższa powszechna wartość”.

W 2018 roku Muzeum Papiernictwa obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. W ramach obchodów wybrane przedsięwzięcia objęte zostały patronatem honorowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Jubileusz 50-lecia Muzeum Papiernictwa – jakie plany?

Rok jubileuszowy Muzeum Papiernictwa zainaugurowało wystawą „Signum Temporis” Tomasza Westrycha. Ekspozycja prezentuje rzeźby i płaskorzeźbione reliefy wykonane z papieru. Część z nich, nazwana przez autora Eratykami, przypomina kamienne głazy, spod powierzchni których wyłaniają się rysy twarzy (eratyk = fragment skały litej, przeniesiony przez lądolód; głaz narzutowy). Tomasz Westrych jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stopień doktora uzyskał na macierzystej uczelni w 2005 roku. Obecnie pracuje jako adiunkt w I Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Wystawa „Signum Temporis” udostępniana jest zwiedzającym do 15 lipca.

Na Dzień Kobiet przypada wernisaż ekspozycji „Sitodruk z pracowni Dawida Hadara”. Artysta zawodowo związany z Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, przy którym prowadził warsztaty sitodruku i fotografii, zaprezentuje kolekcję grafik, którą udało mu się zgromadzić w ciągu 40 lat swojej działalności. Część z prac powstała podczas wspomnianych zajęć, prowadzonych ze szczególnie uzdolnioną młodzieżą, część jest efektem spotkań z wybitnymi artystami, jak chociażby zmarłym w 2017 r. Yoslem Bergnerem. Ekspozycja uzupełniona zostanie o serię grafik wykonaną przez młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju. Na wystawie nie zabraknie również dzieł samego artysty. Okazją do spotkania z Dawidem Hadarem będzie tegoroczna Noc Muzeów (19 maja), podczas której zaprezentuje on metodę druku sitowego.

Z myślą o dotarciu do szerszego grona odbiorców uaktualniona została wystawa „wędrująca” pt. „Dzieje papieru i papiernictwa”. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z jedną z najważniejszych firm z branży papierniczej – International Paper Kwidzyn. Jej zadaniem jest dotarcie do muzeów, bibliotek i innych instytucji w celu popularyzowania wiedzy o papierze. W 2001 r. wystawa wyróżniona została w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku. Z okazji 50-lecia dusznickiego Muzeum ekspozycja uzupełniona została o jubileuszową prezentację Muzeum Papiernictwa. Tournée po wybranych placówkach rozpocznie od Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, następnie uda się do Muzeum w Ostródzie, a pod koniec roku odwiedzi Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu. Ekspozycja wyposażona została w interaktywne stanowisko prezentujące warsztat rękodzielniczej produkcji papieru.

Święto Papieru to największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Organizowane jest corocznie od 2001 roku w ostatni weekend lipca. Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego, bezpłatnego uczestnictwa w warsztatach. Układ stanowisk pomyślany został tak, aby odwiedzający rozpoczęli indywidualną ścieżkę edukacyjną od poznania materiałów i surowców papierniczych, następnie przeszli drogę wytwarzania papieru, badania jego cech i właściwości, barwienia historycznymi metodami oraz poznali techniki druku. Festyn urozmaicają liczne konkursy, z których największym powodzeniem cieszy się tzw. trójbój papierowy. Jedną z jego konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi, której waga wynosi ok. 20 kg. XVIII Święto Papieru odbędzie się 28 i 29 lipca 2018 r. i będzie wielkim przyjęciem urodzinowym na cześć Muzeum Papiernictwa (w końcu 50. urodziny ma się tylko raz w życiu!).

Podczas Święta Papieru odbędzie się otwarcie dwóch jubileuszowych wystaw: „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968-2018” oraz „Sztuka papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa”. Pierwsza z nich będzie zestawieniem wybranych obiektów reprezentujących najważniejsze kolekcje muzealne: papiery ręcznie czerpane, do wytwarzania których używano włókien pozyskiwanych ze szmat lnianych, konopnych i bawełnianych; papiery wzorzyste i maszynowe; aparatura laboratoryjna służąca do badania właściwości papieru; wzorniki papierów; zabytkowe sita czerpalne; ekslibrisy; dokumenty identyfikacyjne, m.in.: XIX-wieczne paszporty europejskie oraz najciekawsze obiekty z kolekcji numizmatycznej. Całość uzupełni „Papierowa Aleja Gwiazd”, czyli kolekcja odcisków dłoni znanych osobistości, które odwiedziły dusznickie Muzeum i zgodziły się odbić swoją dłoń w masie papierowej. Wśród gości było wielu polityków, artystów i ludzi świata show-biznesu.

W ubiegłym roku w Muzeum Papiernictwa powstała pierwsza w Polsce galeria dedykowana wystawom z zakresu tzw. sztuki papieru. Ta gałąź sztuki współczesnej sięga korzeniami początku XX wieku i związana jest z prekursorami kubizmu, Pablem Picassem i Georges’em Brakiem. W swojej twórczości obaj malarze łączyli skrawki tapet oraz tkanin z pracami malarskimi, uzyskując w ten sposób kolaże. Z tego typu działań w latach 60. XX wieku wyodrębniła się nowa dziedzina sztuki – sztuka papieru, dla której papier stał się tworzywem, a nie tylko podłożem dla obrazów, grafik czy dzieł literackich. Muzeum Papiernictwa od ponad 20 lat gromadzi obiekty, do wykonania których artyści używają pulpy papierniczej, makulatury lub włókien roślinnych. Jubileusz 50-lecia jest doskonałą okazją do ich zaprezentowania. Ekspozycja przystosowana została do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo, wzrokowo i słuchowo.

26 września w Muzeum Papiernictwa zorganizowana zostanie Konferencja Jubileuszowa. Na uroczystość zaproszeni zostaną goście z najważniejszych instytucji kultury i nauki, reprezentanci władz krajowych i samorządowych oraz przedstawiciele zabytkowych młynów papierniczych w Velkich Losinach i Homburgu. Z tymi ostatnimi 1 grudnia 2017 r. podpisany został list intencyjny o współpracy. Porozumienie ma stworzyć szansę na seryjny transgraniczny wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Konferencja będzie okazją do odznaczenia zasłużonych pracowników dusznickiego Muzeum oraz promocji publikacji pt. „Monografia młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”. Wydawnictwo będzie pierwszym tak obszernym zestawieniem informacji na temat tego ponad 400-letniego zabytku.

Przegląd jubileuszowych wydarzeń zakończy wystawa „Waluta Niepodległej”, której wernisaż odbędzie się 9 listopada. Ekspozycja zaprezentuje polską walutę dwudziestolecia międzywojennego, m.in.: marki polskie i banknoty złotowe np. stuzłotówkę z 1932 roku, zaprojektowaną przez Józefa Mehoffera, polskiego malarza okresu Młodej Polski. Przez wielu kolekcjonerów banknot ten uważany jest za najpiękniejszy spośród wszystkich polskich banknotów. Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń realizowanych z okazji jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy o historii polskich banknotów oraz roli własnej waluty w umacnianiu świadomości narodowej i patriotyzmu.

Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa
 

Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

Nowa wystawa w Muzeum Papiernictwa - Czytaj więcej: Sitodruk z pracowni Dawida HadaraSitodruk z pracowni Dawida Hadara

Dawid Hadar swoją współpracę z Muzeum Papiernictwa rozpoczął w 2010 r., kiedy to podczas Święta Papieru po raz pierwszy poprowadził warsztaty camera obscura oraz warsztaty sitodruku. Od tamtego czasu brał udział w wielu artystycznych spotkaniach organizowanych przez dusznickie muzeum, chętnie dzieląc się szeroką wiedzą i profesjonalnym warsztatem.

Czytaj więcej: Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

 

Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach Zdroju

Czytaj więcej: Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach ZdrojuRok 2018 Muzeum Papiernictwa inauguruje wystawą Tomasza Westrycha „Signum Temporis” („Znak czasu”), której wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godz.16.00.

Czytaj więcej: Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach Zdroju

 

Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na zabezpieczenie Zamku w Tenczyna

Czytaj więcej: Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na  zabezpieczenie Zamku w TenczynaGmina Krzeszowice złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolejny wniosek o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane w celu zabezpieczenia ruin zamku Tenczyn– etap IX. Planowane roboty koncentrują się w obrębie zamku górnego. Ich wartość wynosi nieco ponad 2 mln. PLN.

Zaplanowany zakres prac wyraźnie wskazuje na to że Gmina Krzeszowice ma zamiar uatrakcyjnić obecnie funkcjonującą trasę turystyczną dodając do niej nowe fragmenty zamku. Do zabezpieczenia wytypowano te części ruiny które natychmiast po remoncie będą mogły zostać udostępnione dla zwiedzających. Wśród nich znalazła się kaplica zamkowa która wymaga pilnych zabiegów konserwatorskich. Dąży się też do udostępnienia turystom tarasu na baszcie Dorotce.

Czytaj więcej: Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na zabezpieczenie Zamku w Tenczyna

 

Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest szansa na kontynuowanie renowacji zabytku

Czytaj więcej: Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest  szansa na kontynuowanie renowacji zabytkuZakończył się właśnie kolejny etap prac zabezpieczających na Tenczynie prowadzonych przez Gminę Krzeszowice ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku za kwotę 500 tys. PLN wyremontowano basztę Dorotkę oraz przylegający do niej fragment muru północnego.

Czytaj więcej: Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest szansa na kontynuowanie renowacji zabytku

 

Kiolejny turniej na Tenczynie już we wrześniu 2017 roku

Czytaj więcej: Kiolejny turniej na Tenczynie już we wrześniu 2017 rokuW dniach 2-3 września 2017 roku odbędzie się na Zamuk Tenczyn kolejny "Turniej o topór Andrzeja Tenczyńskiego". Plan całej imprezy na załączonym plakacie.

Czytaj więcej: Kiolejny turniej na Tenczynie już we wrześniu 2017 roku

 

Rozpoczyna się kolejny etap zabezpieczenia Tenczyna

Czytaj więcej: Rozpoczyna się kolejny etap zabezpieczenia  TenczynaW tym tygodniu rozpoczął się kolejny etap prac zabezpieczających na Tenczynie. Dział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach poinformował że we wtorek 25.07.2017 r. na teren zabytku weszła ekipa budowlana Pana Michała Lipińskiego. Remont obejmie basztę Dorotkę wraz z przyległym do niej murem zewnętrznym zamku górnego. Odgruzowane będą również te pomieszczenia zawalonego skrzydła północnego których nie objęły dotychczasowe prace konserwatorskie.

Czytaj więcej: Rozpoczyna się kolejny etap zabezpieczenia Tenczyna

 

Święto Papieru 2017 w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej: Święto Papieru 2017 w Dusznikach-ZdrojuWstępny program XVII edycji Święta Papieru
29-30 lipca 2017 r.

Podczas Święta Papieru odbędzie się:
- finisaż wystawy sztuki papieru „Papierowe inspiracje”; miniatury wykonane przez członków zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu IAPMA
- koncert zespołu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet (29 VII godz. 17.00)
- prezentacja wystawy stałej „Polski pieniądz papierowy” oraz wystawy czasowej „Polifonia”

Czytaj więcej: Święto Papieru 2017 w Dusznikach-Zdroju

 

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy