Polish English German Russian
mapa atrakcji

Zamek Tenczyn znów udostępniony dla turystów

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn znów udostępniony dla turystówZ przyjemnością informujemy że Tenczyn znów jest dostępny dla turystów. Wraz z nadejściem długiego weekendu otwarto bramy warowni dla zwiedzających. Operatorem trasy turystycznej na zamku jest w tym roku Fundacja Jana Potockiego - New Era Art

Czytaj więcej: Zamek Tenczyn znów udostępniony dla turystów

 

50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)

Czytaj więcej: 50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, pochodzącym sprzed 1562 roku. Instytucja od 50 lat zajmuje się gromadzeniem, ochroną i udostępnianiem zbiorów związanych z papiernictwem, drukarstwem oraz historią Dusznik-Zdroju. W ciągu tego okresu zrealizowała wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, w których uczestniczyło ponad 2 miliony osób. W 2011 roku, dzięki wysiłkom Muzeum Papiernictwa, dusznicki młyn papierniczy uznany został za Pomnik Historii. To szczególne wyróżnienie otworzyło drogę do podjęcia starań o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis ten pozwoliłby uznać papiernię za wspólne dobro ludzkości, które wyróżnia „najwyższa powszechna wartość”.

Czytaj więcej: 50 lat Muzeum Papiernictwa (1968-2018)

 

Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

Nowa wystawa w Muzeum Papiernictwa - Czytaj więcej: Sitodruk z pracowni Dawida HadaraSitodruk z pracowni Dawida Hadara

Dawid Hadar swoją współpracę z Muzeum Papiernictwa rozpoczął w 2010 r., kiedy to podczas Święta Papieru po raz pierwszy poprowadził warsztaty camera obscura oraz warsztaty sitodruku. Od tamtego czasu brał udział w wielu artystycznych spotkaniach organizowanych przez dusznickie muzeum, chętnie dzieląc się szeroką wiedzą i profesjonalnym warsztatem.

Czytaj więcej: Sitodruk z pracowni Dawida Hadara

 

Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach Zdroju

Czytaj więcej: Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach ZdrojuRok 2018 Muzeum Papiernictwa inauguruje wystawą Tomasza Westrycha „Signum Temporis” („Znak czasu”), której wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godz.16.00.

Czytaj więcej: Eratyki i papierowe rzeźby w Dusznikach Zdroju

 

Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na zabezpieczenie Zamku w Tenczyna

Czytaj więcej: Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na  zabezpieczenie Zamku w TenczynaGmina Krzeszowice złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolejny wniosek o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane w celu zabezpieczenia ruin zamku Tenczyn– etap IX. Planowane roboty koncentrują się w obrębie zamku górnego. Ich wartość wynosi nieco ponad 2 mln. PLN.

Zaplanowany zakres prac wyraźnie wskazuje na to że Gmina Krzeszowice ma zamiar uatrakcyjnić obecnie funkcjonującą trasę turystyczną dodając do niej nowe fragmenty zamku. Do zabezpieczenia wytypowano te części ruiny które natychmiast po remoncie będą mogły zostać udostępnione dla zwiedzających. Wśród nich znalazła się kaplica zamkowa która wymaga pilnych zabiegów konserwatorskich. Dąży się też do udostępnienia turystom tarasu na baszcie Dorotce.

Czytaj więcej: Kolejny wniosek o udzielenie dotacji na zabezpieczenie Zamku w Tenczyna

 

Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest szansa na kontynuowanie renowacji zabytku

Czytaj więcej: Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest  szansa na kontynuowanie renowacji zabytkuZakończył się właśnie kolejny etap prac zabezpieczających na Tenczynie prowadzonych przez Gminę Krzeszowice ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku za kwotę 500 tys. PLN wyremontowano basztę Dorotkę oraz przylegający do niej fragment muru północnego.

Czytaj więcej: Zakończono kolejny etap prac na Tenczynie, jest szansa na kontynuowanie renowacji zabytku

 

Kiolejny turniej na Tenczynie już we wrześniu 2017 roku

Czytaj więcej: Kiolejny turniej na Tenczynie już we wrześniu 2017 rokuW dniach 2-3 września 2017 roku odbędzie się na Zamuk Tenczyn kolejny "Turniej o topór Andrzeja Tenczyńskiego". Plan całej imprezy na załączonym plakacie.

Czytaj więcej: Kiolejny turniej na Tenczynie już we wrześniu 2017 roku

 

Rozpoczyna się kolejny etap zabezpieczenia Tenczyna

Czytaj więcej: Rozpoczyna się kolejny etap zabezpieczenia  TenczynaW tym tygodniu rozpoczął się kolejny etap prac zabezpieczających na Tenczynie. Dział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach poinformował że we wtorek 25.07.2017 r. na teren zabytku weszła ekipa budowlana Pana Michała Lipińskiego. Remont obejmie basztę Dorotkę wraz z przyległym do niej murem zewnętrznym zamku górnego. Odgruzowane będą również te pomieszczenia zawalonego skrzydła północnego których nie objęły dotychczasowe prace konserwatorskie.

Czytaj więcej: Rozpoczyna się kolejny etap zabezpieczenia Tenczyna

 

Reklama

Reklama W Odtur

Partnerzy